СП 2019

Данска немаше милост за Чиле, го победи со 23 разлика

И вториот домаќин на ракометниот Мундијал стартуваше убедливо, Данска буквално го прегази составот на Чиле победувајќи го со 39:16.

По Германците, и Данците го почнаа настапот на Светското првенство на кое се ко-домаќините. 
 
Данска одигра фуриозно прво полувреме против аутсајдерот Чиле кое го доби со неверојатни 22:4. Во вториот дел Данците ја тргнаа ногата од гаста и гледавме многу по изедначени 30 минути. Конечниот резултат гласеше 39:16.
 
Најефикасен во составот на Данска беше Мортенсен со осум голови, Хансен постигна еден погодок помалку. За Чиле Салинас даде четири гола.
 
Утре на програмата на Светското првенство се дури десет натпревари, за нас најинтересен е дуелот на нашата репрезентација со Јапонија кој почнува од 15:30 часот.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе