СП 2019

Данска немаше милост за Чиле, го победи со 23 разлика

И вториот домаќин на ракометниот Мундијал стартуваше убедливо, Данска буквално го прегази составот на Чиле победувајќи го со 39:16.

По Германците, и Данците го почнаа настапот на Светското првенство на кое се ко-домаќините. 
 
Данска одигра фуриозно прво полувреме против аутсајдерот Чиле кое го доби со неверојатни 22:4. Во вториот дел Данците ја тргнаа ногата од гаста и гледавме многу по изедначени 30 минути. Конечниот резултат гласеше 39:16.
 
Најефикасен во составот на Данска беше Мортенсен со осум голови, Хансен постигна еден погодок помалку. За Чиле Салинас даде четири гола.
 
Утре на програмата на Светското првенство се дури десет натпревари, за нас најинтересен е дуелот на нашата репрезентација со Јапонија кој почнува од 15:30 часот.

Во дипломатијата како гранка од јавно политичкиот живот професионалните кадри треба да бидат повеќе застапени од политичките.

повеќе

Апелирам до лидерите на партиите да не им „помагаат" на кандидатите.

повеќе

Во ерата во која сите напредни земји во светот престануваат со употреба на фосилни горива, ние отвораме нови наоѓалишта, наоѓаме оправдување за исцрпување на необновливите ресурси и за активирање на најголемата глобална закана за морската биолошка разновидност.

повеќе