СП 2019

Данска немаше милост за Чиле, го победи со 23 разлика

И вториот домаќин на ракометниот Мундијал стартуваше убедливо, Данска буквално го прегази составот на Чиле победувајќи го со 39:16.

По Германците, и Данците го почнаа настапот на Светското првенство на кое се ко-домаќините.

Данска одигра фуриозно прво полувреме против аутсајдерот Чиле кое го доби со неверојатни 22:4. Во вториот дел Данците ја тргнаа ногата од гаста и гледавме многу по изедначени 30 минути. Конечниот резултат гласеше 39:16.

Најефикасен во составот на Данска беше Мортенсен со осум голови, Хансен постигна еден погодок помалку. За Чиле Салинас даде четири гола.

Утре на програмата на Светското првенство се дури десет натпревари, за нас најинтересен е дуелот на нашата репрезентација со Јапонија кој почнува од 15:30 часот.

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.

Ништо не ме научи повеќе за моите родители, а и за мене, од храната што тие ја обожаваа откако избегаа од Босна.

Охрид, најголемиот и најпосетен туристички центар во Македонија, балканскиот Ерусалим и европскиот бисер, се менува со брзина на светлината.