СП Скопје 2019 У19

Данска ја оправда фаворитската улога, Македонија го забележа вториот пораз на Светското првенство

Ракометната репрезентација на Македонија до 19 години загуби по втор пат на Светското првенство, вечерва фаворитот Данска славеше со 29-26.

Низата од две победи е запрена, Македонија вечерва загуби од Данска. Избраниците на Данило Брестовац пружија добра борба, но фаворитот ја оправда улогата и триумфираше со 26-29.

Данска подобро го отвори мечот и поведе со 2-5, но потоа следуваше наша серија од четири гола. Имавме напад и за два позитива, но откако не реализиравме, противникот одговори во иста мера и се одлепи на 6-9 а потоа имаа и највисоки +4 (8-12). По нашиот тајм-аут, ги консолидиравме редовите и на пауза заминавме со два негатива (11-13).

Но одново лошо отворивме во второто полувреме а Данска знаеше како да казни и за пет минути отиде на 13-19. Но не се предадовме, полека ја топевме предноста на противникот и на пет минути до крајот дојдовме до 25-27. Имавме и напад за минус еден, но неспретно реагиравме со фаул во напад (пробивање) па Данска одново се одлепи и славеше со 26-29.

Мартин Серафимов со 9 погодоци беше најдобар стрелец во редовите на Македонија, а Ненад Костески реализираше шест погодоци.

„Црвено-жолтите“ имаат обезбедено пласман во осминафинале а во последното коло ќе бркаат победа за подобар пласман. Наш следен противник е селекцијата на Јапонија, која е втора на табелата со шест бода. Мечот е на програмата утре со почток во 20:30 часот.

Силите на антиглобализацијата веќе стануваат доволно моќни да и зададат значаен удар на светската економија.

Не се соочуваме со вооружен конфликт, туку со војна на мисли. Чувството на страв, несигурност или територија по самоубиствен напад, никогаш повеќе не можеш да го вратиш.