СП 2019

Црна Гора ја победи Србија и го освои петтото место во светот

Црногорските ракометарки го добија соседското дерби против Србија со 28:26 и го освоија петтото место на Светското ракометно првенство кое се игра во Јапонија. 

Црна Гора е петта на Светското првенство во Јапонија, а Србија направи сериозен успех со освојувањето на шестото место.
 
Денешниот меч беше неизвесен, по голема борба Црна Гора ги доби и двете полувремиња со по еден гол разлика и на крајот славвеше со 28:26.
 
Раичевиќ и Рамусовиќ со по четири гола беа најефикасни кај Црногорките, Стоиљковиќ даде шест погодоци за Србинките.
 
Во овој меч двете селекции влегоа со остварена цел, изборија пласман на квалификациски турнир за Олимписките игри откако се пласираа меѓу најдобрите седум.
 
Во мечот за седмото место, последно кое води во олимписките квалификации, Шведска ја декласираше Германија со 35:24.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе