Гркот приреди изненадување

Циципас го елиминираше Ѓоковиќ од турнирот во Шангај и испиша историја!

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас со 2-1 во сетови го победи Новак Ѓоковиќ и го запре перфектниот од на српскиот тенисер по враќањето по повредата.

Откако се врати од повредата Новак Ѓоковиќ изгледаше моќно, без загубен сет го освои турнирот во Токио, а во перфектен стил стигна и до четвртфиналето во Шангај, но таму наиде на проблем.
 
Ѓоковиќ одлично го почна и денешниот меч против Циципас, го доби првиот сет со 6-3 и ништо не наговестуваше изненадување.
 
Но Циципас го доби следните два сета, со 7-5 изедначи на 1-1, а во третиот решавачки со 6-3 за победа од 2-1 во сетови.
 
Со оваа победа Циципас испиша и историја бидејќи стана првиот тенисер помлад од 21 година кој успеал да ги победи Ѓоковиќ, Федерер и Надал.
 
Грчкиот тенисер во полуфиналето ќе игра против Медведев кој го победи Фоњини со 2-0 во сетови.
 
Денеска на програмата се уште два четвртфинални дуели Зверев - Федерер и Беретини - Тим.

Излегува дека само Македонците на овој свет се должни пред сè да се грижат за правата на сите други луѓе и на крајот да размислуваат (но само да размислуваат) за себе.

повеќе

Интернационалистички, универзалистички и солидарен пристап е единствениот начин да се надмине еколошката и климатска криза, во регионот и пошироко.

повеќе

Мора да се пристапи кон воведување нови мерки за поголема контрола на лицата кои поседуваат нелегални пари.

повеќе