Гркот приреди изненадување

Циципас го елиминираше Ѓоковиќ од турнирот во Шангај и испиша историја!

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас со 2-1 во сетови го победи Новак Ѓоковиќ и го запре перфектниот од на српскиот тенисер по враќањето по повредата.

Откако се врати од повредата Новак Ѓоковиќ изгледаше моќно, без загубен сет го освои турнирот во Токио, а во перфектен стил стигна и до четвртфиналето во Шангај, но таму наиде на проблем.
 
Ѓоковиќ одлично го почна и денешниот меч против Циципас, го доби првиот сет со 6-3 и ништо не наговестуваше изненадување.
 
Но Циципас го доби следните два сета, со 7-5 изедначи на 1-1, а во третиот решавачки со 6-3 за победа од 2-1 во сетови.
 
Со оваа победа Циципас испиша и историја бидејќи стана првиот тенисер помлад од 21 година кој успеал да ги победи Ѓоковиќ, Федерер и Надал.
 
Грчкиот тенисер во полуфиналето ќе игра против Медведев кој го победи Фоњини со 2-0 во сетови.
 
Денеска на програмата се уште два четвртфинални дуели Зверев - Федерер и Беретини - Тим.

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески, пишува професорот Атанас Вангелов во отворено писмо до премиерот Зоран Заев.

повеќе

Мислам дека Европа нема ни да дозволи полемика за македонскиот јазик затоа што тоа е строго научна работа. Освен нашите политичари-шупелки, никој друг не би посегнал по таа светост.

повеќе