ЕП 2020

Чешка со победа над Украина го завери пласманот во следната фаза од ЕП

Со одлична игра во второто полувреме Чешка ја победи Украина со 23:19 и се пласираше во втората фаза од Европското првенство. 

Македонија го загуби мечот против Австрија, а тоа и даде шанса и на Украина да сонува дека може да продолжи понатаму, нивниот дуел против Чешка доби поинаква димензија.
 
Украинците беа одлични во првото полувреме во кое најчесто водеа и на одморот заминаа со предност од 10:9.
 
Но работите се променија во вториот дел, Чесите го кренаа нивото, направија пресврт а на крајот славеа и сигурна победа од 23:19.
 
Бабак со шест гола беше најдобар кај Чешка, во составот на Украина Козакевич реализираше четири пати.

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески, пишува професорот Атанас Вангелов во отворено писмо до премиерот Зоран Заев.

повеќе

Мислам дека Европа нема ни да дозволи полемика за македонскиот јазик затоа што тоа е строго научна работа. Освен нашите политичари-шупелки, никој друг не би посегнал по таа светост.

повеќе