СП 2019

Червар може да добие голема казна за критиките кон судиите

По синоќешниот пораз од Германија, селекторот на Хрватска, Лино Червар распали по судиите, поранешниот тренер на Металург ги обвини данските судии за грабеж.

Хрватска го загуби мечот со Германија и нема да игра во полуфиналето на Светското првенство. На прес конференцијата по мечот Червар упати жестоки критики кон данските судии обвинувајќи ги дека тие го решиле натпреварот.
 
„Овие судии треба да се затворат, ова е грабеж кој го виде целиот свет и не е прв пт да го направат ова. Данците ни го земаа првенството во 2008, 2009 и 2010 година и тоа треба јавно да се каже. Нека ме казнат. Во ракометот сум 45 години и смеам да го кажам тоа што го мислам“, изјави Червар.
 
Очекувањата се дека Червар ќе добие жестока казна од ИХФ кој нема да му го простат испадот на Хрватот иако можеби тој е со право искажан.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе