Ракометниот свет е во голема тага

Червар и Вујо скршени од тага по смртта на Сарачевиќ

Хрватската јавност е шокирана по ненадејната смрт на Златко Сарачевиќ кој почина синоќа од срцев удар, Лино Червар и Веселин Вујовиќ се скршени од тага. 

Легендата на хрватскиот ракомет, Златко Сарачевиќ синоќа ненадејно почина од срцев удар, а веста тешко ја примаат луѓето кои во изминатите години работеа со него и кои многу добро го познаваа.
 
„Ништо не ми е јасно, шокиран сум. Знам дека не беше болен. Беше пример за спортист, ракометар и тренер, беше олимписки шампион. Беше мој помошник на ЕП 2018, беше сето тоа, но пред се беше голем човек. Никогаш за никој немаше кажано лош збор, и никој за него не може да каже нешто лошо. Не го кажувам ова бидејќи сега веќе го нема, го кажувам затоа што е вистина“, изјави Червар.
 
Веселин Вујовиќ вели дека не може да престане да плаче.
 
„Не ми се верува, едвај го преживеав заминувањето на Златко Портнер пред неколку месеци, па пред два на Балашевиќ со кокј бев голем пријател и сега ова со Сарач. Што се случува? Ужас над ужасите, шок над шоковите. Каков човек беше само Сарачевиќ. Тој негов бањалучки смисол за химор, топол и добар како леб. Со него освоив сѐ, од јуниорски до сениорски титули. Заедно освоивме медал и на Олимпијадата, ми беше помошник во Загреб. Ми беше повеќе од пријател... Не можам да престанам да плачам“, вели Вујовиќ.
 

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе