СП Скопје 2019 У19

Брестовац по поразот од Аргентина: Има денови кога едноставно не оди како што сакате

Македонската ракометна репрезентација го загуби воведниот натпревар на Светското првенство до 19 години, бевме поразени од Аргентина со 23:20.

Иако на почетокот од второто полувреме водевме и со пет голови разлика, на крајот загубивме од Аргентина. Одигравме солидно првото полувреме и лошо второ во кое постигавме само седум голови а противникот двојно повеќе.

Селекторот Данило Брестовац е разочаран од поразот, и вели дека загубеното треба да се надополни на следните натпревари.

„Има денови кога работите едноставно не одат онака како што посакувате. Направивме еден кикс денеска. Сега ќе треба да компензираме на останатите четири натпревари“, изјави Данило Брестовац по натпреварот.

За разлика од Брестовац, аргентинскиот селектор Фернандо Капуро беше видно порасположен.

„Успеавме да ја кренеме дефанзивата во второто полувреме и да дојдеме до израмнет резултат, потоа притисокот беше на домаќинот“, изјави Капуро.

Тоа што е многу поважно е дека се работи за ПРЕТХОДНА проверка, а не за post festum ветинг.

Како што расте бројот на оние кои објавуваат непроверени, лажни и злонамерни информации, така се зголемува и бројот на медиуми кои работат со проверка на факти и се борат за вистината во јавниот простор преку одговорно истражување.

Единствена работа за која ние граѓаните не плаќаме данок, е воздухот кој го дишеме.