СП Скопје 2019 У19

Брестовац по поразот од Аргентина: Има денови кога едноставно не оди како што сакате

Македонската ракометна репрезентација го загуби воведниот натпревар на Светското првенство до 19 години, бевме поразени од Аргентина со 23:20.

Иако на почетокот од второто полувреме водевме и со пет голови разлика, на крајот загубивме од Аргентина. Одигравме солидно првото полувреме и лошо второ во кое постигавме само седум голови а противникот двојно повеќе.
 
Селекторот Данило Брестовац е разочаран од поразот, и вели дека загубеното треба да се надополни на следните натпревари.
 
„Има денови кога работите едноставно не одат онака како што посакувате. Направивме еден кикс денеска. Сега ќе треба да компензираме на останатите четири натпревари“, изјави Данило Брестовац по натпреварот.
 
За разлика од Брестовац, аргентинскиот селектор Фернандо Капуро беше видно порасположен.
 
„Успеавме да ја кренеме дефанзивата во второто полувреме и да дојдеме до израмнет резултат, потоа притисокот беше на домаќинот“, изјави Капуро.
 
 
 

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе