Квалификации за ЕП 2020

Брестовац: Ова е успех, во два натпревари против Исланд не доживеавме пораз

Селекторот на Македонија, Данило Брестовац е задоволен од изданието на неговите ракометари, вели дека ова не е еден бод, туку три од двомечот со Исланд.

Македонија беше блиску до нова победа против Исланд, но и ремито е голем успех. Сега имаме подобар меѓусебен дуел од главниот конкурент за првата позицијата и пласманот на Европското првенство треба само теоретски да го завериме во мечевите со Турција и Грција.
 
„Одигравме уште еден квалитетен меч во пет дена. Не би рекол дека ова е бод, ова се три бода од дуелите со Исланд. Можам да кажам дека веќе сме квалификувани на Европското првенство. Со две победи во двата наредни натпревари против Турција и Грција кои се реално да ги добиеме ќе бидеме први во групата“, вели селекторот Данило Брестовац.
 
„Ова беше потежок меч од тој во Рејкјавик. Малку бевме испразнети од првиот меч, но со публиката успевавме да се вратиме од негативата која ја имавме, а на крајот беше Исланд тој кој се спасуваше од пораз. Во два меча да не доживеете пораз од селекција како Исланд е успех“.

„Сметам на вас“. Со овие зборови, претседателот Макрон апелираше до граѓаните на Северна Македонија да гласаат за Преспанскиот договор на референдумот на 30 септември 2018.

повеќе

Сѐ додека Македонија ја претставуваат „политички најподобните" ќе тонеме длабоко и уште повеќе ќе се раслојуваме.

повеќе

По определувањето на мерката ефективен притвор, притворениот раководен функционер не може да издава полноважни правни акти, меѓу другото, и поради фактот што го нема службениот печат.

повеќе