Квалификации за ЕП 2020

Брестовац: Ова е успех, во два натпревари против Исланд не доживеавме пораз

Селекторот на Македонија, Данило Брестовац е задоволен од изданието на неговите ракометари, вели дека ова не е еден бод, туку три од двомечот со Исланд.

Македонија беше блиску до нова победа против Исланд, но и ремито е голем успех. Сега имаме подобар меѓусебен дуел од главниот конкурент за првата позицијата и пласманот на Европското првенство треба само теоретски да го завериме во мечевите со Турција и Грција.
 
„Одигравме уште еден квалитетен меч во пет дена. Не би рекол дека ова е бод, ова се три бода од дуелите со Исланд. Можам да кажам дека веќе сме квалификувани на Европското првенство. Со две победи во двата наредни натпревари против Турција и Грција кои се реално да ги добиеме ќе бидеме први во групата“, вели селекторот Данило Брестовац.
 
„Ова беше потежок меч од тој во Рејкјавик. Малку бевме испразнети од првиот меч, но со публиката успевавме да се вратиме од негативата која ја имавме, а на крајот беше Исланд тој кој се спасуваше од пораз. Во два меча да не доживеете пораз од селекција како Исланд е успех“.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе