СП Скопје 2019 У19

Брестовац: Не можевме да и парираме на Јапонија, уште при видео анализата знаев дека ќе изгубиме

Селектор на кадетите, Данило Брестовац вели дека Македонија не можела да и парира на Јапонија ниту во брзина ниту во техника и откри дека уште при видео анализата знаел дека ќе загубиме.

Во последниот натпревар од групната фаза на Светското првенство, Јапонија ни одржа лекција по ракомет и забележа убедлива победа од 22-31.

Селекторот на кадетите, Данило Брестовац вели дека кога правел видео анализа на противникот дошол до заклучок дека не можеме да се надигруваме со „самураите“ и дека не чека пораз.

„Не успеавме да и парираме на Јапонија ниту технички, ниту тркачки. Противниците кои не се од Европа ни создаваат големи проблеми. Ниту со Јапонија, ниту со Нигерија, ниту со Бахреин не можевме да им парираме со бризина. Денеска противникот беше три пати побрз од нас. Технички исто така беа доведени до совршенство. Ние сме научени на европски ракомет, малку поспор и игра по шаблон. Ние во Македонија играме шаблонизиран ракомет, децата ги учиме исто, да играат акции и комбинации, да се знае каде е блокада, каде е вишок. И ова е проблем кога играме против селекции кои не се од Европа, тие играат друг начин на ракомет. Влеговме во мечот да победиме, ниту еднаш не сме збореле за калкулации. Ги мотивиравме играчите, им кажавме дека играме дома и треба да победиме. Но уште кога правев видео анализа забележав дека не можеме да и парираме на Јапонија, посебно со ротација“ – вели Брестовац.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе