СП 2021

Брестовац: Изгубивме од идниот Светски првак, Чиле ни е излезот од ова невреме

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац верува дека Египет ќе биде новиот светски шампион, вели дека во моментов како да сме во некое невреме а Чиле ни е излезот од него. 

Во првите два меча на Светското првенство, Македонија доживеа тешки порази од Шведска и Египет. Од домаќинот загубивме со дури 19 голови разлика.
 
„Игравме против следниот светски шампион во ракомет. Тоа компактна екипа, физички јака, одлична селекција која е со години градена, мислам дека им е време да освојат Светско првенство кое ќе биде последица на нивните успеси во младинските категории. Тие се и континентални шампиони, па мислам дека ќе станат и светски“, вели Брестовац.
 
„Ова Светско првенство ни е показател до каде сме, од мечеви во македнско првенство не може да се добие слика. Ова е еден показател што ни недостасува и на што треба ракометарите да работат индивидуално ако сакаат да стана големи ракометари. Во репрезентацијата сме малку денови, тие треба да работат во свооите клубови“.
 
„Не очекував толку висок пораз, но тие се многу поквалитетен противник, а малку не поремети и црвениот картон на Кузмановски кој мислам дека е престрого досуден“.
 
„Овие два порази ги гледаме како едно невреме во кое се наоѓаме, а излезот ни е Чиле. Денеска ќе направиме видео анализира и ќе се подготвиме за нив. Имаме повеќе дилеми околу тактиката и составот на играчите кои ќе ги решавам во текот на денот“.

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе