Квалификации за ЕП 2021

Брестовац го објави списокот, без Борко и Георгиевски против Финска и Швајцарија

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац го објави списокот на играчи на кои ќе смета против Финска и Швајцарија, изненадувачки на него ги нема Борко Ристовски и Гоце Георгиевски. 

Иако Борко Ристовски брани во голема форма во Вардар, Данило Брестовац не го повика за престојните квалификациски натпревари за Европското првенство, на списокот не е ниту Гоце Георгиевски.
 
Останатите македонски ракометари во Вардар добија повици, на списокот се Марко Кизиќ, Стојанче Стоилов, Филип Талески и Марко Мишевски.
 
 

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе