Повик добија 28 ракометари

Брестовац го објави поширокиот список за ЕП 2020

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац го објави поширокиот список на ракометери за Европското првенство кое ќе се одржи на почетокот од следната година.

Данило Брестовац ги објави адутите за ЕП 2020, селекторот на македонската ракомента репрезентација попладнево објави поширок список од 28 ракометари кои ќе бидат во комбинација за настап на континенталниот собир кој ќе се одржи на почетокот од следната година.

На списокот нема поголеми изненадувања, повик добија повеќе млади ракометарии кои имаа шанса да се покажат на последната ЕХФ недела. Првиот собир е на 21. декември, а репрезентацијата ќе се комплетира на 2. јануари кога ќе се замине на завршни подготовки во Словенија, каде ќе бидат одиграни две контролни средби пред стартот на ЕП 2020 и премиерниот дуел со Украина кој е закажан на 10. јануари.

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе

Најголемата закана од оружје засновано на ВИ не доаѓа од поединечни земји. Заканата ќе дојде од недржавни актери.

повеќе