Квалификации за ЕП 2020

Брестовац го објави конечниот список, против Исланд со двајца дебитанти

Селекторот на Македонија, Данило Брестовац го објави конечниот список на ракометари кои ќе конкурираат за двомечот против Исланд во квалификациите за Европското првенство.

Данило Брестовац ги откри адутите со кои ќе му се спротивстави на Исланд. Селекторот на Македонија го скрати списокот и одбра 19 ракометари за пресметката со „рибарите“.

За двомечот во квалификациите за Европското првенство во 2020 година, тој повика двајца дебитанти, се работи за Бојан Маџовски и Томислав Јагуриновски од Металург. По подолго време во составот се враќа и Милорад Кукоски.

Секако тука се и стандардните Лазаров, Ристовски, Манасков, Стоилов, Георгиевски, Талески, Маркоски и Кузмановски.

Собирот на ракометарите е закажан за во понеделник (8. април). Првиот натпревар против Исланд го играме на 10. април на гостински терен а четири дена подоцна реваншот е во Скопје.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе