РК Вардар

Бразилецот Толедо ќе биде нов ракометар на Вардар

Бразилскиот џин, Хозе Толедо од следната сезона ќе го носи дресот на Вардар, тој заминува од Висла Плоцк и наскоро ќе потпише за европскиот шампион.

Мораес замина, но Вардар и во следната сезона ќе има Бразилец, се работи за Толедо кој е висок 193 сантиметри.
 
Толедо игра на позицијата десен бек, а се очекува особено корисен да биде во одбраната.
 
Тој е Бразилски репрезентативец, со својата земја ги освои Пан Американските игри во 2016 година.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе