СП 2019

Борко: Задоволни сме од победата, продолжуваме претпазливо

Борко Ристовски со 20 одбрани беше херој во победата над Јапонија, голманот е задоволен од денешниот меч, но не сака да се прави еуфорија на стартот. 

Борко имаше фантастичен меч на стартот од Светското првенство, македонскиот голман ги спречи Јапонците да се надеваат дека може да извлечат нешто повеќе од убедлив пораз.
 
„Не беше лесно како што изгледа. Јапонија беше незгоден противник, селекција која игра доста брз ракомет и ни направи многу поблеми во одбраната. Половина од головите ги постигнаа од контри или брз ценар. Победата е потешка отколку што покажува резултатот, но мора да сме задоволни“, вели Борко Ристовски.
 
„Се надевам дека со Бахреин ќе имаме добар резултат уште во првото полувреме и ќе можеме да одмориме во вториот дел. Но мора да играме претпазливо со нив. Целата јавност очекува убедлива победа, но не е така лесно“.
 
„Сега треба малку да одмориме па да се фокусираме на следната цел“.
 

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе

Денес, кандидати за политички функции се луѓето. Утре, тоа ќе го прават интелигентни машини. И, тие може и ќе победуваат, како што расте незадоволството на граѓаните од човечките политичари.

повеќе

Еден од начините на промовирање подобри меѓуетнички односи помеѓу децата е овозможување подолготраен контакт помеѓу нив што ќе овозможи создавање значајни индивидуални врски помеѓу децата.

повеќе