СП 2019

Борко: Хрватска е поквалитетна репрезентација од нас, треба да го прифатиме тоа

Голманот на македонската репрезентација, Борко Ристовски жали за пропуштените шанси против Хрватска, но е свесен дека Македонија нема квалитет да се носи со денешниот противник.

Македонија со голема желба влезе во дуелот со Хрватска, но реалноста се виде на теренот, а на него противникот беше подобар и убедливо победи.
 
„Им се поклопија коцките на Хрватите, ние промашивме зицери, тие тоа го казнија со лесни голови. Нема многу што да се објаснува, Хрватска е поквалитетна репрезентација од нас и тоа треба да го прифатиме. Тоа е тоа, одиме понатаму“, вели Борко Ристовски.
 
„Што се однесува до тактиката „седум на шест“, тоа е избор на Раул Гонзалез. Создадовме многу зицери, но исто така и промашивме многу од нив. Тоа се тактички надмудрувања за кои се одлучи селекторот“.
 
„Не знам дали ќе одмараме со Шпанија и ќе се фокусираме на Исланд. Тоа треба да го одлучи селекторот“.
 
Македонија следниот меч го игра со Шпанија, тој дуел се игра во среда со почеток од 20:30 часот.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе