СП 2019

Борко царува на голот, Македонија води против Јапонија

Македонија одлично го почна мечот против Јапонија, прв на Светското првенство, по првите 30 минути водиме со 18:13, Борко има брилијантна партија со 12 одбрани.

Македонија делува сигурно, добро подготвено во првите минути на Светското првенство во Германија и Данска, нашата репрезентација доминира против Јапонија и по првото полувреме води со пет разлика.
 
Добро го почнавме мечот, поведовме со 3-1, но Јапонија со серија од 3-0 го превзема водството. Сепак следуваше фантастичен период на нашата селекција со серија од 7-1, за предност од 10-5. 
 
Водството од пет голови разлика го одржувавме до одморот, на полувремето се замина со 18:13.
 
Фантастична партија има Борко Ристовски со дури 12 одбрани во првото полувреме, најефикасен е Кире Лазаров со седум голови, Манасков даде три.
 

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе

Неопходно е да се надминат бариерите кои во моментов се присутни во регулаторната, политичката, финансиската и пазарната рамка и кои го кочат напредокот кон обновливите извори на енергија.

повеќе