СП 2019

Борко царува на голот, Македонија води против Јапонија

Македонија одлично го почна мечот против Јапонија, прв на Светското првенство, по првите 30 минути водиме со 18:13, Борко има брилијантна партија со 12 одбрани.

Македонија делува сигурно, добро подготвено во првите минути на Светското првенство во Германија и Данска, нашата репрезентација доминира против Јапонија и по првото полувреме води со пет разлика.

Добро го почнавме мечот, поведовме со 3-1, но Јапонија со серија од 3-0 го превзема водството. Сепак следуваше фантастичен период на нашата селекција со серија од 7-1, за предност од 10-5.

Водството од пет голови разлика го одржувавме до одморот, на полувремето се замина со 18:13.

Фантастична партија има Борко Ристовски со дури 12 одбрани во првото полувреме, најефикасен е Кире Лазаров со седум голови, Манасков даде три.

Напредокот и оптимизмот што ги обележаа децениите по 2. Светска војна се гледаа во создавањето на средната класа, составена од луѓе што, иако родени во куќи со земјени подови, завршија со факултетски дипломи и добри работни места во големите градови. Поседуваа автомобили и викендички, летуваа на море и патуваа во странство без визи.

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.