СП 2019

Борко царува на голот, Македонија води против Јапонија

Македонија одлично го почна мечот против Јапонија, прв на Светското првенство, по првите 30 минути водиме со 18:13, Борко има брилијантна партија со 12 одбрани.

Македонија делува сигурно, добро подготвено во првите минути на Светското првенство во Германија и Данска, нашата репрезентација доминира против Јапонија и по првото полувреме води со пет разлика.
 
Добро го почнавме мечот, поведовме со 3-1, но Јапонија со серија од 3-0 го превзема водството. Сепак следуваше фантастичен период на нашата селекција со серија од 7-1, за предност од 10-5. 
 
Водството од пет голови разлика го одржувавме до одморот, на полувремето се замина со 18:13.
 
Фантастична партија има Борко Ристовски со дури 12 одбрани во првото полувреме, најефикасен е Кире Лазаров со седум голови, Манасков даде три.
 

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе