РК Вардар

Бојсен го состави дрим-тимот на Вардар (ФОТО)

Во овој период без спорт, данскиот ракометар Расмус Бојсен почна да составува дрим-тимови на клубовите, овој пат го направи тоа со Вардар. 

Бојсен ги составува тимовите со играчи кои настапувале од 2000 година за екипите. 
 
Според данскиот ракометар во идеалниот тим на Вардар би бранел Штербик, на крилните позиции се Дибиров и Шишкарев, на бековската линија се Карачиќ, Циндриќ и Криштопанс, пикер е Стојанче Стоилов, а најдобар дефанзивец Илија Абутовиќ. Тренер, Раул Гонзалез.
 

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе