Супер Глоуб

Барселона рутински одработи против Ал Духаил за пласман во полуфиналето на Супер Глоуб

Барселона немаше проблеми против катарскиот клуб Ал Духаил, победи убедливо со 38:26 и се пласира меѓу четирите најдобри на Супер Глоуб. 

Барса очекувано го надигра Ал Духаил и избори пласман во полуфиналето. Бранителот на трофејот од Супер Глоуб победи со 38:26.
 
Уште од стартот на натпреварот Барселона се одлепи и потоа само рутински ја одржуваше предноста. Не се потроши, но ја оствари целта.
 
Најефикасен во составот на Барселона беше Алекс Гарсија со шест голови, по пет дадоа Фабрегас и Доленец, Циндриќ реализираше четири пати. Во составот на Ал Духаил, Мареф постигна шест голови.
 
Барселона во полуфиналето ќе игра против Ал Вехда од Саудиска Арабија која претходно го победи бразилскиот Таубате.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе