Европскиот шампион ќе има ветер во грб од навивачите

Барселона ќе ја очекува пекол во распродаден „Јане Сандански“

Вардар утре ја пречекува Барселона во натпревар од петтото коло од Лигата на шампионите, каталонскиот гигант ќе го очекува жешка атмосфера бидејќи храмот „Јане Сандански“ ќе биде исполнет до последното место.

По подолго време салата „Јане Сандански“ ќе биде исполнета до последното место, онака како што доликува за натпреварите на европскиот шампион.
 
Во сабота на Вардар му гостува големата Барселона. По четири одиграни кола двата тима имаат ист број на бодови со по три победи и една нерешена средба. Утрешниот натпревар за некој ќе може да значи одлепување на врвот на табелата.
 
Барселона многу добро се сеќава на полуфиналето од Келн кога со гол на Лука Циндриќ во последните моменти Вардар славеше голема победа за пласман во финалето од Лигата на шампионите.
 
Каталонците својот реванш за тој пораз го имаа на неофицијалното светско клупско првенство на почетокот од оваа сезона кога го совладаа македонскиот тим, но тоа беше меч со далеку помало значење од дуелот во Келн.
 
Во сабота двете екипи ќе излезат повторно на мегдан, овој пат во Скопје во преполната сала „Јане Сандански“. За седење има уште неколку десетици билети кои се очекува да бидат продадени на почеток денешниот ден, неколку стотици повеќе има за стоење, но и тие брзо ќе бидат купени.
 
Натпреварот помеѓу Вардар и Барселона се игра во сабота со почеток од 17:30 часот.

Пораката на амбасадорот Бејли среде Скопје, јас не ја сфатив како шлаканица врз ДИК и нивните неодговорни членови (за наша несреќа едногласни во мислите и менталната матрица)!

повеќе

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе