Супер Глоуб

Барса на крилата на Лука Циндриќ го одбрани трофејот на Супер Глоуб

Барселона ја одбрани светската ракометна титула откако во финалето на Супер Глоуб го совлада Кил со 34:32, поранешниот Вардарец Лука Циндриќ постигна 11 голови.

Каталонскиот ракометен гигант предводен од Лука Циндриќ успеа да го одбрани трофејот на Супер Глоуб.
 
Кил имаше одлично прво полувреме кое го доби со 17:15, но работите се променија во вториот дел. Барселона направи комплетен пресврт и на крајот победи со 34:32.
 
Лука Циндриќ блескаше на овој натпревар постигнувајќи дури 11 погодоци, Палмарсон постигна седум. Во составот на Кил, Екберг реализираше седум пати.
 
Ова за Барселона беше дури петти трофеј на Супер Глоуб.
 
Претходно Вардар го победи Ал Вехда и ја освои бронзата.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе