Европска лига

Бабиќ: Да бидеме опуштени против Рајн Некар, само така ќе го дадеме максимумот

Тренерот на Еурофарм Пелистер, Жељко Бабиќ не е загрижен поради падот во второто полувреме на неговите ракометари против Кадетен Шафхаузен, смета дека тоа е и поради малкуте натпревари кои ги имале, се надева дека нема да има осцилации против Рајн Некар. 

Ракометарите на Еурофарм Пелситер отпатуваа за Германија, каде утревечер во 20:45 ќе му гостуваат на најсилниот тим во групата, Рајн Некар Левен. Бабиќ верува дека со опуштена игра, без притисок можат да го покажат максималниот потенцијал.
 
„Бевме под корона во минатиот период, но мене не ме загрижува падот во вториот дел од натпреварот против Кадетен Шафхаузен. Тоа е нормално. Игравме добро во првиот дел, водевме, но потоа паднавме физички и не издржавме. Момците дадоа што имаа, но нетренирањето и коронавирусот оставија трага“, вели тренерот Жељко Бабиќ.
 
„Што се однесува до натпреварот во Германија, Рајн Некар Левен е фаворит, силна екипа и лидер во Бундеслигата. Но, јас се радувам на натпреварот, нам ни е страшно важно да играме, не треба да заборавиме дека сме потполно во контра ритам. Немаме натпревари, не трениравме и нам сè ни е добро, без разлика што Рајн Некар Левен е силен тим“.
 
„Се надевам дека ќе одиграме како и секогаш цврста одбрана. Притисокот мислам дека нема врска ни за нас, ни за нив. Треба да бидеме опуштени за да го дадеме максималниот потенцијал. Но, верувам дека притисокот нема врска и секој ќе го даде максимумот“.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе