ЕП 2020

Австрија ја победи Чешка, домаќинот стартуваше со победа

По голема борба и со одлична игра во второто полувреме Австрија ја победи Чешка со 32:29 во воведниот натпревар од групата Б во која е и Македонија. 

Селекцијата на Австрија тргна со победа на Европското првенство, ја победи Чешка со три гола разлика.
 
Натпреварот во најголемиот тек беше изедначен, првото полувреме го доби Чешка со еден гол разлика 14:13.
 
Во вториот дел блескаа бековите Билик и Божовиќ во селекцијата на Австрија, беа незадржливи за Чесите. Домаќините брзо го вратија водството, во неколку наврати дојдоа до три гола предност, разликата со која и заврши мечот 32:29.
 
Фантастичниот Билик постигна 12 голови, седум реализираше Божовиќ, во составот на Чешка Хрстка беше најефикасен со шест погодоци, Здрахала постигна пет.
 
Домаќините сосема заслужено дојдоа до победа и покажаа дека се многу сериозна селекција.
 
Во второто коло Чешка игра против нашата селекција, Австрија со Украина.

Ама бидејќи капиталисти со ситни души ја владеат земјава јас и ти ќе плаќаме, коментираат бизнисмените.

повеќе

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе