ЕП 2020

Австрија и Чешка покажаа колку беше лесна групата на Македонија, не победија никој во втората фаза на ЕП

Со денешните натпревари заврши втората фаза од Европското првенство, а екипите кои поминаа понатаму од групата во која играше и Македонија, Австрија и Чешка не победија ниту еден противник. 

Македонија имаше разочарувачки настап на Европското првенство, не успеавме да ја поминеме групата иако бевме во најлесната.
 
Доказ за тоа е настапот на Австрија и Чешка во втората фаза каде одиграа уште по четири натпревари и ниту еднаш не победија.
 
Од тие четири меча Австрија имаше три порази и реми против Белорусија, додека Чешка ги загуби сите натпревари и заврши со нула бодови.
 
Во полуфиналето ќе играат Шпанија - Словенија, Хрватска - Норвешка, а за петтата позиција ќе се борат Германија и Португалија.

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе