ЕП 2020

Австрија и Чешка покажаа колку беше лесна групата на Македонија, не победија никој во втората фаза на ЕП

Со денешните натпревари заврши втората фаза од Европското првенство, а екипите кои поминаа понатаму од групата во која играше и Македонија, Австрија и Чешка не победија ниту еден противник. 

Македонија имаше разочарувачки настап на Европското првенство, не успеавме да ја поминеме групата иако бевме во најлесната.
 
Доказ за тоа е настапот на Австрија и Чешка во втората фаза каде одиграа уште по четири натпревари и ниту еднаш не победија.
 
Од тие четири меча Австрија имаше три порази и реми против Белорусија, додека Чешка ги загуби сите натпревари и заврши со нула бодови.
 
Во полуфиналето ќе играат Шпанија - Словенија, Хрватска - Норвешка, а за петтата позиција ќе се борат Германија и Португалија.

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе

„Тој е бугарофил“, е сентенца-обвинување, небаре сте Евреин во (пред)нацистичка Германија. Во држава со оспорено и  „проблематично минато“, која политички и национално се одржавотвори  во виорот на Втората светска војна, национализмот кој триесет години во Македонија се продуцираше, беше одбранбен национализам.

повеќе