Лига на шампиони

Алушовски: Ова е победа која ќе ни даде поттик да бидеме уште подобри

Тренерот на Вардар, Стевче Алушовски е презадоволен по победата над Фленсбург изборена во речиси совршена игра за црвено-црните. 

Фото: РК Вардар
Вардар одигра одлична партија против Фленсбург и победи со 31:26, покажа и дека покрај сите промени тие се еден од најсилните тимови во Европа.
 
„Честитки за Фленсбург за прикажаната игра. Она што сакам да го кажам за нашиот тим, за нашиот претседател, за нашите играчи, за нашите фанови: Ова е една победа која ќе ни даде поттик да бидеме подобри понатаму. Честитки за моите момци, зашто и покрај тоа што немавме натпревар месец- дена подготвени го дочекавме мечот. Пред нас е следниот, немаме многу време за славење, мораме да се концентрираме на натпреварот со порто и таму да целиме на два бода. Ова беа големи два бода кои ни го отвораат патот кон осминафиналето“, вели тренерот Стевче Алушовски.
 
Еден од најдобрите ракометари на Вардар беше Ловро Јотиќ.
 
„Беше тежок меч за нас дефинитивно, по цел месец неиграње. Сега одигравме одлично во првото полувреме, добри бевме и во второто. Во овој момент за нас е најважно да играме ракомет. Едвај го чекаме следниот против Порто, следната недела“, вели Јотиќ.

Легенда под Главна слика

Фото: РК Вардар

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе