РК Вардар

Алушовски: Некомплетни сме на тренинзите, но ќе бидеме комплетни на мечот со Војводина

Ракометарите на Вардар утре ја пречекуваат Војводина во меч од СЕХА лигата, тренерот Стевче Алушовски ветува дека неговите момци ќе одиграат сериозен меч и ќе одат на победа. 

Вардар во изминатите денови беше некомплетен на тренинзите поради настапот на дел од ракометарите на Светското првенство, но Талески, Димитриоски и Мишевски се враќаат во стројот и ќе му бидат на располагање на Алушовски за мечот со Војводина.
 
„На два дена до почетокот на полусезоната може да кажам дека и натаму сме некомплетни. Ракометарите кои имаа репрезентативни обврски се надвор од стројот. Работиме со оние кои што се тука, колку што дозволува кадарот да се одработи нешто квалитетно за што подобро да се подготвиме за дуелот со Војводина“, вели Алушовски.
 
„Тоа е една квалитетна екипа која што е составена од млади играчи, кои многу трчаат, ги гледав на последниот натпревар против Кикинда во српското првенство. Играат брз и модерен ракомет, цврсто во одбраната со многу транзиција. Очекувам да одиграме еден сериозен натпревар. Вардар секогаш кога игра на домашен терен против било која екипа, дали е тоа СЕХА или Лига на шампиони, ние се трудиме да ја прифатиме фаворитската улога, така ќе биде и на дуелот со Војводина“.
 
„Без разлика што сме некомплетни на тренинзите, но ќе бидеме комплетни на натпреварот. Ќе бидеме комплетни само на еден тренинг, но се надевам дека на натпреварот ќе одиграме коректно, кој ќе биде добра подготовка за она што не очекува во февруари“.
 
Мечот меѓу Вардар и Војводина се игра утре (четврток) од 17:45 во салата „Јане Сандански“.

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе