Легендарниот Вардарец со стих од Његош им честита на поранешните соиграчи

Абутовиќ за Вардар: Бој не бије свијетло оружје, бој бије срце у јунака (ФОТО)

Легендата на Вардар, еден од оние што беа дел од првата европска титула на црвено-црните, Илија Абутовиќ, со моќна порака од црногорскиот поет Петар Петровиќ Његош му честита на својот поранешен клуб.

Абутовиќ не го заборава Вардар, легендарниот дефанзивец со стих од Његош му честита на македонскиот тим за новата европска круна.

„Бојот не го бие светло оружје, туку бојот го бие срцето на јунакот“, цитираше Абутовиќ и додаде: „Капа долу момци, не само за денес, туку и за целата сезона.“

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе