Ракомет

Хрватска ја надигра Шпанија, ракометарите на Лино Червар се покажаа во одлично издание, го победија Европскиот шампион со 23:19 и максимални четири бода пренесуваат во следната фаза.

17 Јануари 2019 - 22:16

Селекторот Раул Гонзалез вели дека направиле се за да се пласираат во следната фаза, но уморот го направил своето во второто полувреме, а Исланд го оцени како поквалитетна селекција од нас.

17 Јануари 2019 - 20:34

Македонија не успеа да се пласира во втората фаза од Светското првенство, но експедицијата ќе се пресели во Келн каде ќе одиграме уште два меча за пласман.

17 Јануари 2019 - 20:28

Капитенот на Македонија, Кире Лазаров вели дека тешко се игра големо натпреварување со толку многу млади и неискусни играчи во составот, настапот на Светското првенство е реален.

17 Јануари 2019 - 20:18

Македонската репрезентација не ја оствари мисијата, ќе оди во Келн но во битка за од 13. до 16. позиција, а не во втората фаза на Светското првенство. Борко Ристовски смета дека тоа е реалноста на нашата селекција.

17 Јануари 2019 - 20:05

Капитенот Кире Лазаров им одговори на критичарите на селекторот Раул Гонзалез, вели дека тој е еден од тројцата најдобри тренери во светот и ракометарите кои работат со него многу добро го знаат тоа.

17 Јануари 2019 - 19:58

Македонија не ја оствари целта, загубивме од Исланд и не успеавме да се пласираме во втората фаза на Светското првенство, Дејан Манасков смета дека тоа е реалноста на македонската репрезентација во моментов.

17 Јануари 2019 - 19:48

Македонската ракометна репрезентација не успеа да се пласира во втората фаза на Светското првенство откако загуби од Исланд во клучниот натпревар со ......

17 Јануари 2019 - 19:32

Македонската ракометна репрезентација има предност од два гола по првото полувреме против Исланд, водиме со 13:11 во мечот кој мора да го добиеме за да продолжиме во следната фаза.

17 Јануари 2019 - 18:37

Македонската ракометна репрезентација денеска со почеток од 18 часот го игра клучниот натпревар на Светското првенство, дуелот со Исланд кој мора да го победиме за да продолжиме во следната фаза.

17 Јануари 2019 - 11:27

Клучниот натпревар на Македонија и Исланд на Светското првенство ќе го судат Мирза Куртагиќ и Матијас Ветервик од Шведска.

17 Јануари 2019 - 11:09

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалес вели дека кога на почетокот од второто полувреме Шпанија ја направи разликата, му станало јасно дека нема што да бараме на овој меч, па го извадил првиот тим за да ја зачува свежината за Исланд.

16 Јануари 2019 - 22:34

Голманот на македонската репрезентација, Никола Митревски жали за поразот од Шпанија, но вели дека мислите треба да се насочат кон Исланд бидејќи тој е клучниот натпревар за Македонија.

16 Јануари 2019 - 22:18

Кире Лазаров не е многу разочаран по поразот од Шпанија, задоволен е од играта во првото полувреме и потенцира дека главниот натпревар за Македонија е утре.

16 Јануари 2019 - 22:11

Македонија го доживеа вториот пораз на Светското првенство, загубивме од Шпанија со 32:21 одигравме одлично прво полувреме, но по само неколку минути во вториот дел го загубивме мечот.

16 Јануари 2019 - 21:54

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?