Кошарка

МЗТ Скопје продолжува да го крои тимот за следната сезона, ново засилување е Адем Мекиќ кој се враќа во Аеродром. 

31 Јули 2020 - 11:35

По паузата поради коронавирусот НБА се врати, ноќеска се одиграа два натпревари во „Дизниворлд“, во дербито на Лос Анџелес Лејкерс со 103-101 беше подобар од Клиперс, тесно беше и на мечот меѓу Њу Орлеанс и Јута, џезерите славеа со 106-104. 

31 Јули 2020 - 09:00

Почетокот на регионалната кошаркарска лига АБА е одложен за почетокот на октомври поради пандемијата со коронавирус која не дава знаци на спласнување. 

23 Јули 2020 - 17:07

Новиот кошаркарски прволигаш, екипата на ТФТ од Тафталиџе, ќе ја претставува Македонија во Балканската лига, по пауза од една година ќе имаме претставник во ова натпреварување. 

21 Јули 2020 - 19:24

Медиумите од САД шпекулираат дека и втората ѕвезда на Хјустон, Џејмс Харден е позтивиен на коронавирус, но во моментов нема официјална потврда.

14 Јули 2020 - 12:10

Кошаркарот на Хјустон рокетс, Расел Вестбрук информираше дека е позитивен на коронавирус, тој нема да патува со остатокот од екипата во Орландо. 

13 Јули 2020 - 19:31

МЗТ Скопје потпиша нов договор со 24-годиишниот американски кошаркар, Феми Олуџоби. 

13 Јули 2020 - 15:47

МЗТ Скопје ангажираше ново засилување, Адем Мекиќ се враќа во „Јане Сандански" и стави потпис на едногодишен договор.

07 Јули 2020 - 16:59

Голем гест на поранешниот соиграч на Коби Брајант, Пау Гасол својот 40. роденден го помина со ќерките на легендарниот кошаркар кој загина во хеликоптерска несреќа. 

07 Јули 2020 - 14:07

Дерон Вилијамс се пензионираше во 2017 а за Бруклин последен пат настапи во 2015, но и покрај тоа до вчера секој ден добиваше 15.000 долари од „Нетс".

02 Јули 2020 - 13:02

Нов кошаркар на МЗТ Скопје е Филип Бакоч, договорот го продолжи Андреј Масилнко, а има принова и во стручниот штаб во името на Дарко Радуловиќ. 

29 Јуни 2020 - 13:36

Легендарниот НБА кошаркар, Винс Картер потврди дека стана крај на играчката кариера по 22 години поминати во најдобрата кошаркарска лига. 

25 Јуни 2020 - 20:52

Легендарниот Жељко Обрадовиќ повеќе не е тренер на Фенербахче, српскиот стратег сака да земе одмор од кошарката. 

24 Јуни 2020 - 13:23

Добро упатениот новинар на ЕСПН, Адријан Војнаровски објави дека и Никола Јокиќ е заразен со ковид 19, кошаркарот на Денвер бил позитивен на тест направен минатата недела во Белград.

24 Јуни 2020 - 00:27

Андреј Јакимовски кој важи за еден од најголемите таленти во македонската кошарка кариерата ќе ја продолжи во САД каде ќе игра во универзитетската НЦАА лига. 

22 Јуни 2020 - 08:59

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе