НБА

Жестока тепачка во НБА, Ембид и Таунс се пресметаа (ВИДЕО)

Мечот меѓу Филаделфија и Минесота беше „зачинет“ со тепачка меѓу Џоел Ембид и Карл Ентони Дејвис. 

Филадлефија забележа убедлив триумф над Минесота со 117:95, но денеска сите зборуваат за тепачката од овој меч.
 
Во текот на третата четвртина дојде до физичка пресметка меѓу Ембид и Таунс, се вклучија нивните соиграчи и официјалните лица кои успеаа некако да ги разделат и да спречат уште поголем инцидент.

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе