НБА

Завршија победничките серии на Њујорк и Вашингтон (ВИДЕО)

Њујорк на свој терен загуби од Феникс со 110:118, во меч со продолжение Сан Антонио го победи Вашингтон со 146:143. 

Пред мечот со Феникс, Њујорк имаше серија од девет победи по ред, но синоќа на свој терен беа поразени од Феникс со 118-110.
 
Букер со 33 поени имаше свое шоу, Бриџис постигна 21 поен, најефикасен кај Њујорк беше Роуз со 22 поени.
 
 
Ноќеска беше прекината и победничката серија на Вашингтон кој пред дуелот со Сан Антонио имаше осум триумфи по ред.
 
Натпреварот беше неизвесен и решен по продолжение. Спарс победија со 146-143. Бил постигна дури 45 поени, но тие не беа доволни за да се дојде до нов триумф, во победничкиот тим Дероузан имаше фантастичен меч со 37 поени и десет асистенции, Мареј постигна 25 поени и 17 скокови.
 
 
Резултати:
 
Детроит - Атланта 100:86
Орландо - ЛА Лејкерс 103:114
Филаделфија - Оклахома 121:90
Вашингтон - Сан Антонио 146-143
Њујрок - Феникс 110:118
Торонто - Кливленд 112:96
Мајами - Чикаго 102:110
Минесота - Јута 105:104
Њу Ореланс - ЛА Клиперс 120:103
Денвер - Мемфис 120:96
Сакраменто - Далас 113:106

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе