НБА

Завршија победничките серии на Њујорк и Вашингтон (ВИДЕО)

Њујорк на свој терен загуби од Феникс со 110:118, во меч со продолжение Сан Антонио го победи Вашингтон со 146:143. 

Пред мечот со Феникс, Њујорк имаше серија од девет победи по ред, но синоќа на свој терен беа поразени од Феникс со 118-110.
 
Букер со 33 поени имаше свое шоу, Бриџис постигна 21 поен, најефикасен кај Њујорк беше Роуз со 22 поени.
 
 
Ноќеска беше прекината и победничката серија на Вашингтон кој пред дуелот со Сан Антонио имаше осум триумфи по ред.
 
Натпреварот беше неизвесен и решен по продолжение. Спарс победија со 146-143. Бил постигна дури 45 поени, но тие не беа доволни за да се дојде до нов триумф, во победничкиот тим Дероузан имаше фантастичен меч со 37 поени и десет асистенции, Мареј постигна 25 поени и 17 скокови.
 
 
Резултати:
 
Детроит - Атланта 100:86
Орландо - ЛА Лејкерс 103:114
Филаделфија - Оклахома 121:90
Вашингтон - Сан Антонио 146-143
Њујрок - Феникс 110:118
Торонто - Кливленд 112:96
Мајами - Чикаго 102:110
Минесота - Јута 105:104
Њу Ореланс - ЛА Клиперс 120:103
Денвер - Мемфис 120:96
Сакраменто - Далас 113:106

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе