АБА ЛИГА

Загреб среќен и за МЗТ Скопје, победа над Цибона за прекин на црната серија

По ракометарите, на победа во Загреб се радуваа и кошаркарите на МЗТ Скопје кои ја совладаа екипата на Цибона со 92:77 и ја прекинаа серијата од 11 порази во АБА лигата.

МЗТ Скопје конечно победи натпревар од АБА лигата откако со 15 разлика славеше на гостувањето кај Цибона во Загреб. Македонскиот шампион одигра борбено како ретко кога оваа сезона, шутот му одеше, а и одбраната беше на потребното ниво.
 
Аеродромци лошо го почнаа натпреварот, Цибона направи предност од 10:3, до крајот на период МЗТ намали на 19:15. Македонскиот тим продолжи со добрата игра и во втората четвртина, успеа брзо да направи водство кое не го испушти до крајот на натпеварот. Резултатот на полувремето гласеше 41:38 за МЗТ.
 
Натпеварот беше решен во третата четвртина која МЗТ Скопје ја доби со 30:18, во последниот период само го одржа водството за конечна победа од 92:77.
 
Мавра и Стојановски беа најефикасни со по 18 поени, Симоновски постигна 16, во составот на Цибона, Зориќ постигна 20.
 
Овој триумф ја враќа надежта дека на крајот МЗТ Скопје ќе може да го избегне последното место на табелата и да избори опстанок во АБА лигата.
 

Родовото прашање е клучен двигател за резултатите на здравството.

повеќе

Постојат повеќе административни и технички решенија против плагијаризам што се применуваат од издавачите и универзитетските менаџменти, а понекогаш и државните власти, како што е случајот во Македонија. 

повеќе

И не само тоа, туку квалитет на слободата. „Слободата нема никаква вредност ако во себе не ја вклучува слободата на грешките" - Махатма Ганди.

повеќе