АБА ЛИГА

Загреб среќен и за МЗТ Скопје, победа над Цибона за прекин на црната серија

По ракометарите, на победа во Загреб се радуваа и кошаркарите на МЗТ Скопје кои ја совладаа екипата на Цибона со 92:77 и ја прекинаа серијата од 11 порази во АБА лигата.

МЗТ Скопје конечно победи натпревар од АБА лигата откако со 15 разлика славеше на гостувањето кај Цибона во Загреб. Македонскиот шампион одигра борбено како ретко кога оваа сезона, шутот му одеше, а и одбраната беше на потребното ниво.
 
Аеродромци лошо го почнаа натпреварот, Цибона направи предност од 10:3, до крајот на период МЗТ намали на 19:15. Македонскиот тим продолжи со добрата игра и во втората четвртина, успеа брзо да направи водство кое не го испушти до крајот на натпеварот. Резултатот на полувремето гласеше 41:38 за МЗТ.
 
Натпеварот беше решен во третата четвртина која МЗТ Скопје ја доби со 30:18, во последниот период само го одржа водството за конечна победа од 92:77.
 
Мавра и Стојановски беа најефикасни со по 18 поени, Симоновски постигна 16, во составот на Цибона, Зориќ постигна 20.
 
Овој триумф ја враќа надежта дека на крајот МЗТ Скопје ќе може да го избегне последното место на табелата и да избори опстанок во АБА лигата.
 

Владите постојано ги повторуваат истите грешки. Тие го сметаат долгот како предност за долгорочен раст, наместо она што тој всушност е: тежок товар и извор на масивни долгорочни ризици.

повеќе

Гостиварскиот градоначалник од сограѓаните побара да бидат потолерантни кон однесувањето на печалбарите.

повеќе

Дента кога македонската делегација беше на пат за Нивици, Заев со себе требаше да понесе еден венец.

повеќе