НБА

Во меч без најголемите ѕвезди, Милвоки ја победи Атланта и дојде на чекор до големото финале (ВИДЕО)

Милвоки и Атланта настапија без своите најголеми ѕвезди кои се повредени, Јанис Адетокумбо и Тре Јанг, во една таква битка домаќините победија со 123-112 и поведоа со 3-2 во серијата. 

Двата тима не можеа да сметаат на своите најдобри кошаркари, Милвоки подобро се снајде во една таква ситуација, го контролираше мечот од самиот почеток и на крајот дојде до сигурен триумф од девет поени разлика.
 
Лопез беше најефикасен кај Милвоки, поститгна 33 поени, одличен беше Мидлтон со 26 поени и 13 скокови. Во составот на Атланта се истакна Богдановиќ со 28 поени.
 
Следниот меч од серијата е во Атланта.
 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе