НБА

Велеа дека е лош во шутот од далечина па неверојатниот Дончиќ утрово погоди рекордни 8 тројки! (ВИДЕО)

Лука Дончиќ го предводеше Далас до триумф од 120-112 над Портланд, Словенецот мечот го заврши со 35 поени и реализираше дури 8 тројки, што е личен рекорд.

Во последно време на Лука Дончиќ му замеруваа дека е лош во шутот од далечината. На последните шест натпревари имаше 29 обиди за три поени и само пет погодени шута, или реализација од 17,2%.

Но утрово неверојатниот Словенец покажа дека нема граници за него и пртив Портланд постигна 8 тројки, што е личен рекордни. Лука Дончиќ мечот го заврши со 35 поени, 8 скокови и 7 асистенции и го предводеше Далас до триумф од 120-112.

НБА резултати:

Индијана - Минесота 116:114
Филаделфија - Чикаго 100:89
Торонто - Вашингтон 140:111
Мемфис - Кливленд 113:109
Оклахома - Мајами 108:115
Сан Антонио - Атланта 120:121
Далас - Портланд 120:112

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе