НБА

Велеа дека е лош во шутот од далечина па неверојатниот Дончиќ утрово погоди рекордни 8 тројки! (ВИДЕО)

Лука Дончиќ го предводеше Далас до триумф од 120-112 над Портланд, Словенецот мечот го заврши со 35 поени и реализираше дури 8 тројки, што е личен рекорд.

Во последно време на Лука Дончиќ му замеруваа дека е лош во шутот од далечината. На последните шест натпревари имаше 29 обиди за три поени и само пет погодени шута, или реализација од 17,2%.

Но утрово неверојатниот Словенец покажа дека нема граници за него и пртив Портланд постигна 8 тројки, што е личен рекордни. Лука Дончиќ мечот го заврши со 35 поени, 8 скокови и 7 асистенции и го предводеше Далас до триумф од 120-112.

НБА резултати:

Индијана - Минесота 116:114
Филаделфија - Чикаго 100:89
Торонто - Вашингтон 140:111
Мемфис - Кливленд 113:109
Оклахома - Мајами 108:115
Сан Антонио - Атланта 120:121
Далас - Портланд 120:112

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе