Работнички со непопуларно решение

Вечното дерби ќе се игра вечерва, но во Гостивар!

Работнички и МЗТ Скопје вечерва во 19 часот ќе ги одмерат силите но во салата „Младост" во Гостивар и тоа без публика

Пресметката на лутите градски ривали која требаше да се одигра синоќа во „Градски Парк“ беше одложена поради дефект на семафорот во салата.

Пропозициите налагаат Работнички во рок од 24 часа да понуди алтернативно решение, а „Центарци“ денеска соопштија дека нивниот избор паднал на салата „Младост“ во Гостивар.

Вечното дерби помеѓу Работнички и МЗТ Скопје ќе се одигра вечер со почеток во 19 часот. Речиси сигурно е дека мечот ќе се игра без публика.

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе

Повеќе од 40 години пишувам за самостојноста на македонскиот јазик и идентитет и на моменти бев подложуван и на физички напад поради моите ставови. Јас не би прифатил ништо што го негира признавањето на Македонија.

повеќе