НБА

Уште една маестрална партија на Дончиќ, 41 поен во тексашкото дерби (ВИДЕО)

Лука Дончиќ го предводеше Далас до нова победа, овој пат против ривалот Хјустон со 137:123. 

Далас дојде до убедлив гостински триумф кај Хјустон со 14 поени разлика во меч во кој водеа од самиот почеток.
 
Лука Дончиќ беше главен и на овој натпревар, постигна 41 поен, имаше и десет асистенции.
 
Со ваквиот учинок Дончиќ стана само четвртиот кошаркар од сезоната 1983-84 до денес кој успеал на четири последователни натпревари да има 30+ поени и 10+ асистенции. Тоа им успеало уште на Џејмс Харден, Расел Вестбрук и Мајкл Џордан.
 
 
Резултати:
 
Хјустон - Далас 123:137
Њујорк - Бруклин 101:103
Вашингтон - Сакраменто 106:113
Денвер - Феникс 116:104
ЛА Клиперс - Њу Ореланс 134:109

Ама бидејќи капиталисти со ситни души ја владеат земјава јас и ти ќе плаќаме, коментираат бизнисмените.

повеќе

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе