НБА

Трипл-дабл на Дончиќ, Јокиќ најдобар во триумф на Јута над Бруклин (ВИДЕО)

Лука Дончиќ оствари нов трипл-дабл учинок, Далас со 132:112 победи на гостувањето кај Портланд, Лука Дончиќ беше најдобар во триумфот на Денвер над Бруклин од 124-118. 

Дончиќ не постигна најмногу поени на натпреварот, но успеа да дојде до нов трипл-дабл. Тој реализираше 15 поени, имаше 15 асистенции и 10 скокови.
 
Далас убедливо со 20 поени разлика го совлада Портланд, а најмногу поени во тимот на Маверикс оствари Порзингис 22, Брансон имаше 20 и 11 асистенции, за Портланд, Симонс постигна 23 поени.
 
 
Денвер со победа се враќа од тешкото гостување кај Бруклин, до триумфот дојдоа благодарение на одличната игра во третата четвртина која ја добија со 42-26.
 
Јокиќ беше најдобар на теренот со 26 поени, имаше 10 скока и 8 асистенции. Наефикасен во составот на Бруклин беше Томас со 25 поени.
 
 
Резултати: 
 
Кливленд - Милвоки 115:99
Индијана - Шарлот 126:158
Орландо - ЛА Клиперс 102:111
Атланта - Сакраменто 121:104
Мајами - Њујорк 110:96
Бруклин - Денвер 118:124
Чикаго - Торонто 111:105
Сан Антонио - Мемфис 110:118
Портланд - Далас - 112:132
Јута - Феникс 97:105

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе