НБА

Торонто испиша историја, го победи Милвоки и за прв пат ќе игра во големото НБА финале! (ВИДЕО)

Прв пат еден тим од Канада ќе игра во големото НБА финале, Торонто со 100:96 го победи Милвоки и ја доби финалната серија на Истокот со 4-2.

Канада се радува на историски успех, Торонто против Голден стејт ќе се бори за титулата во НБА лигата.
 
Милвоки водеше во три четвртини, неколку пати имаше и 15 поени разлика, но последниот период им припадна на домаќините. Торонто направи пресврт и на крајот победи со 100:96.
 
Кавај Ленард беше херојот на Торонто, постигна 27 поени, имаше 17 скока и седум асистенции. Во составот на Милвоки најдобар беше Адетокумбо со 21 поен и 11 скока.
 

Вчера оправдано доминираше веста дека „Макрон ќе поддржи преговори за Македонија и Албанија ако ЕК препорача во март“.

повеќе

Албанија мора отворено да каже, дека обидите на Софија за асимилација на Македонците во Албанија како Бугари не се добрососедство, туку отворен напад.

повеќе

Перењето пари преку трансакции со недвижнини ги интегрира црните фондови во економијата, притоа обезбедувајќи сигурна инвестиција.

повеќе