НБА

Торонто доминираше против шампионот и поведе со 1-0 во финалето на НБА (ВИДЕО)

Торонто го доби натпреварот број 1 против Голден Стејт во финалето на НБА, „репторс" го искористија домашниот паркет за да доминираат против шампионот и да слават со 118-109.

За првт пат, натпревар од финалето во НБА се играше надвор од САД и Торонто не ја испушти приликата да испише историја. „Рептрос“ на крилјата на фановите и одличниот Сиакам, доминираше против Голден Стејт и поведе со 1-0.

Камерунецот натпреварот го заврши со 32 поени и 8 скокови, погоди 11 последователни шутеви и реализираше 14 шута од 17 обиди со што стана само седмиот кошаркар кој во натпревар од финале постигнал над 30 поени со процент на шут поголем од 80%. 

Натпреварот беше неизвесен само до средината на втората четвртина, потоа Торонто направи серија и на пауза замина со +10 (59-49).

Голден Стејт како по обичај се обиде да се врати во последната четвртина, дојде и до -3, но „репторс“ брзо се вратија во двоцифрена предност и умешно го чуваа водството за триумф од 118-109.

Најдобар поединец на мечот беше Стеф Кари со 34 поени, 5 асистенции и исто толку скокови. Првата ѕвезда на Торонто, Ленард пак постигна 23 поени а придодаде и 5 асистенции и 8 скокови.

Вчера оправдано доминираше веста дека „Макрон ќе поддржи преговори за Македонија и Албанија ако ЕК препорача во март“.

повеќе

Албанија мора отворено да каже, дека обидите на Софија за асимилација на Македонците во Албанија како Бугари не се добрососедство, туку отворен напад.

повеќе

Перењето пари преку трансакции со недвижнини ги интегрира црните фондови во економијата, притоа обезбедувајќи сигурна инвестиција.

повеќе