МЗТ СКОПЈЕ

Тодоров: Сакам да играм повеќе со домашни кошаркари, но тие треба да научат да преземаат одговорност

Тренерот на МЗТ Скопје, Александар Тодоров цели да има колку што е можно повеќе Македонци во тимот, но вели дека е проблем моментот кога тие треба да преземат одговорност. 

МЗТ Скопје се подготвува за новата сезона во АБА лигата. Македонскиот шампион се врати од турнирот во Истанбул каде загуби од домаќинот Бујучекмече и од Цибона, а славеше над второлигашот Бакиркој баскет. Поголема шанса на освои натпревари добија македонски кошаркари.
 
„„Мојот концепт е да се игра со претежно домашни играчи во ростерот. По мојата прва прес-конференација, кога го преставив тој концепт, многумина познавачи на домашната кошарка ме советуваа дека тоа е пат во сигурен неуспех. Она што се виде во Турција е фактот дека домашните играчи во изминатите години биле само една бројка за пополнување на составите на своите екипи и затоа сега, кога од нив се бара да преземат одговорност, тоа ќе преставува еден голем проблем, барем до оној момент кога ќе успеат да ја надминат таа бариера“ - вели Тодоров во интервју за официјалниот сајт на МЗТ Скопје.
 
Турнирот во Истанбул беше добра можност да се согледаат недостатоците и да се работи на нив до почетокот од сезоната. 
 
„Сметам дека како за први натпревари покажавме дека имаме компетитивна екипа. Нормално, ги видовме и проблемите и предностите кои ќе ги имаме во предстојната сезона и тоа е нешто на кое ќе обрнеме внимание во тренинзите во наредниот период. Во секој случај, задоволен сум што можевме да одиграме контроли со два силни тима, на еден турнир организиран на високо ниво. Веќе добивме покана и следната година да бидеме дел од овој традиционален турнир, кој планираат од следното издание да го направат со шест екипи“.
 
„Имаме многу работа на тактички план, пред сѐ во одбраната, каде покажавме значителни недостатоци. Имавме проблем и во скокот и во напад и во одбрана, но факт е дека на центарската позиција игравме во една скратена ротација. Што се однесува до физичката подготовка, повеќе од задоволен сум од она што го прикажавме. Таму е очигледна одличната работа на нашиот нов кондиционен тренер Петар Баснарков“.

Фото: МЗТ Скопје

Eве ние ве сакаме, ве каниме да ни се придружите, ама за тоа ќе морате да се откажете од најсветото, од вашето „јас“ !?

повеќе

Доколку Нимиц нè разочара, Владата ќе биде исправена пред тешка дилема дали да стави помалку поволен предлог на референдум или да чека поповолен за да ги максимизира шансите референдумот да успее, но притоа и да ризикува губење на моментумот.

повеќе

Определуваќи се за европските вредности на демократијата се наоѓаме пред историска шанса која не треба и не смее да се пропушти не само во односите со Бугарија.

повеќе