НБА

Тежок шут за два, забивање преку двајца и тројка, неверојатниот Дончиќ сам ја победи Минесота (ВИДЕО)

Далас забележа нова победа, Лука Дончиќ со серија од седум поени во завршните 90 секунди од мечот ја реши Минесота и донесе триумф за „Маверикс" од 115-119.

Словенецот одново беше херој на Далас и го предводеше својот тим до триумф на гостувањето кај Минесота. Лука Дончиќ имаше неверојатни 90 секунди во кој постигна седум поени и донесе победа од 115-119.

Во моментите кога се кршеше резултатот, тој најпрво погоди тежок шут за два, потоа заби преку двајца за да го скрши противникот со шут за тројка.

Лука Дончиќ мечот го заврши со 29 поени, а придодаде и уште 12 асистенции и 8 скокови.

Ноќта во НБА ја одбележа и Џејмс Харден. „Брадата“ испиша историја и стана првиот играч кој забележал трипл-дабл учинок со 40 поени за помалку од 30 минути поминати на паркетот.

НБА резултати:

Филаделфија - Атланта 121:123
Вашингтон - Милвоки 113:106
Њујорк - Индијана 106:121
Торонто - Бруклин 122:105
Хјустон - Кливленд 141:113
Минесота - Далас 115:119
Портланд - Шарлот 127:96
Јута - ЛА Лејкерс 113:95
Голден Стејт - Чикаго 146:109

Неопходно е да се надминат бариерите кои во моментов се присутни во регулаторната, политичката, финансиската и пазарната рамка и кои го кочат напредокот кон обновливите извори на енергија.

повеќе

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе