Пријателски натпревар

Тежок пораз на македонските кошаркари во Црна Гора

Кошаркарската репрезентација на Македонија загуби со 36 разлика на гостувањето кај Црна Гора, на натпреварот кој се играше во Бар, домаќините победија со 89-53. 

Дебито на Александар Јончевски на селекторската функција на македонската репрезентација почна со дебакл од Црна Гора.
 
Кој ќе биде победник на мечот се знаеше уште во првата четвртина која Црногорците ја добија со 29-11. Во вториот период бевме рамноправни, па истата негатива остана и на паузата, 45-27.
 
На стартот од вториот дел Црна Гора даде 16 поени по ред и беше јасно дека Македонија ја очекува дебакл на овој меч, конечниот резултат беше 89-53.
 
Дамјан Робев со 10 поени беше најефикасен во составот на Македонија, Владимир Михајловиќ од Црна Гора постигна 15.
 
Овој натпревар беше подготвителен за Македонија за престојните натпревари од претквалификациите против Данска и Словачка.

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе