НБА

Тежок пораз на Далас и Дончиќ од Атланта, шоу на Кари против Клиперс (ВИДЕО)

Атланта полесно од очекувањата дојде до триумф над Далас откако го победи со 113-87, Стеф Кари со 45 поени го предводеше Голден стејт до победа над ЛА Клиперс од 115-113. 

Далас бележеше одлични резултати во подготовките, па сите очекуваа многу подобро издание од нив кај Атланта, но им се случи дебакл, пораз од 26 поени разлика.
 
Атланта ги доби сите четири четвртини, во последниот период во еден момент имаше и 30 поени разлика.
 
Лука Дончиќ беше најдобар во составот на Далас со 18 поени, имаше и 11 скокови. Најефикасен кај Атланта беше Редиш со 20 поени, но најдобар беше Јанг кој постигна 19 поени, имаше и 14 асистенции.
 
 
Стеф Кари имаше маестрална партија против Лос Анџелес Клиперс и му донесе победа на својот тим од 115:113. Ова беше втора победа за Голден стејт, по воведниот триумф над ЛА Лејкерс.
 
Особено луда беше првата четвртина во која Кари не промаши а постигна неверојатни 25 поени, имаше шут 9 од 9, 5 од 5 за три поени.
 
Кари постигна вкупно 45 поени, имаше и 10 скокови, најдобар кај Клиперс беше Пол Џорџ со 29 поени.
 
 
Резултати:
 
Атланта - Далас 113:87
Мајами - Милвоки 137:95
Голден стејт - ЛА Клиперс 115:113

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии. 

повеќе

Оние кои што најмногу сакаат карикатури засновани на црн хумор, имале највисоки мерки на вербалните и невербалните тестови на интелигенција, односно потребна е извесна интелигенција, добро расположение и смиреност да се препознае и ужива во црниот хумор, покажуваат истражувањата.

повеќе

Засега нема причина за паника, но треба внимателно да му пристапиме на наративот дека омикрон предизвикува лесна форма на КОВИД-19 која побрзо ќе доведе до крај на пандемијата.

повеќе